Helly Hansen – pionierzy odzieży warstwowej

mężczyzna siedzący z plecakiem i w kurtce na górze i podziwiający jezioro i zachód słońca

Helly Hansen to norweska firma o historii sięgającej dziewiętnastego wieku. W 1877 roku kapitan Helly Juell Hansen wraz z żoną rozpoczął produkcję odzieży. Firma szybko zaczęła odnosić sukcesy, w ciągu pięciu lat działalności sprzedała około 10 000 produktów. W dwudziestym wieku firma dokonała kilku kluczowych przełomów, między innymi wprowadzając trójwarstwowy system odzieży oraz wodoodporne kurtki i płaszcze.

W 1949 roku wprowadzono wodoodporny materiał na bazie PVC, który zastąpił powszechnie stosowaną do tej pory odzież olejowaną. Sukces był niemal natychmiastowy, nowy rodzaj zabezpieczenie przed przemoczeniem odzieży sprawił, że firma sprzedawała 30 000 wodoodpornych płaszczy miesięcznie.

Kolejny przełom to stworzenie w 1961 roku popularnych „polarów”, czyli ciepłej, lekkiej  i szybkoschnącej odzieży idealnie najadającej się jaka warstwa wewnętrzna pod kurtki i płaszcze. Polary bardzo szybko zostały docenione przez ludzi pracujących fizycznie na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych. Nowy materiał oferował doskonałą izolację przed zimnem przy zachowaniu dobrej wentylacji. Dodatkowo materiał zachowywał swoje właściwości przez długi czas przy częstym praniu. Materiał ten jest cały czas udoskonalany.

buty helly hansen

Ostatnim elementem projektu odzieży warstwowej było wynalezienie w latach siedemdziesiątych włókna LIFA, które odprowadzało pot na zewnątrz utrzymując skórę suchą. Materiał z włókna LIFA znalazł zastosowanie w bieliźnie do uprawiania sportów w niskich temperaturach oraz podczas prac fizycznych w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

W latach osiemdziesiątych wprowadzono odzież z mikroporami, która była zachowywała dobrą przepuszczalność powietrza przy wysokiej wodoodporności. Technologia która jest obecnie standardem wśród zimowych sportów ale także niezwykle popularna w odzieży zimowej.

czarne buty helly hansen

Obecnie obuwie i odzież marki Helly Hansen spełnia  najwyższe światowe standardy. Ubrania HH są niezwykle popularne sportach morskich, zimowych oraz jako odzież treningowa. Coraz częściej jednak możemy spotkać Helly Hansen w miejskich stylizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *