Jak uniknąć pułapek „junk food” na diecie?

Zdrowa i zbilansowana dieta to sposób nie tylko na dobre samopoczucie, ale również zgrabną sylwetkę oraz poprawę kondycji. Co jednak zrobić, gdy przychodzi ochota na tzw. junk food, a więc w dosłownym tłumaczeniu „śmieciowe jedzenie”? Przede wszystkim nie wpadać w panikę!

W idealnym świecie zapewne wszyscy mieliby zgrabne i wysportowane sylwetki, dieta ludzi obfitowałaby w owoce, warzywa i nieprzetworzone produkty, a wszelkie choroby by nie istniały. Taka wizja ma niestety nie zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością i nawet osobom, które uchodzą za istne wzory do naśladowania jeżeli chodzi o aktywność i zdrową dietę zdarzają się gorsze chwile. Jak więc poradzić sobie z ochotą na przetworzone produkty? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów.

  1. Wybieraj ”mniejsze zło”

Czy stosując się do zasad zdrowej diety trzeba raz na zawsze zapomnieć np. o wizytach w ulubionym fast foodzie? Nic z tych rzeczy! Wystarczy zachować  trzeźwość umysłu podczas składania zamówienia i np. zamiast powiększonego zestawu wybrać ten dedykowany dla dzieci, kebaba zamienić na falafel bądź wegetariańskiego (czy wegańskiego) burgera, a z dostępnego menu zdecydować się na mniej kaloryczny i tłusty sos do ulubionej sałatki.

  • Czytaj etykiety

Skład produktu, który masz zamiar włożyć do Twojego koszyka ciągnie się niemal w nieskończoność, a dodatkowo większości znajdujących się tam słów nie rozumiesz? To znak, że warto odłożyć go z powrotem na sklepową półkę i jak najszybciej o nim zapomnieć. W ten sposób nie tylko unikniesz substancji chemicznych i sztucznych barwników, ale też ograniczysz ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób serca, otyłości czy cukrzycy.

  • Zrezygnuj ze słodkich napojów

Podczas dających się we znaki upałów czy wyjścia do restauracji zazwyczaj kupujesz słodkie, gazowane napoje? Po przeczytaniu ich składu i uświadomieniu sobie co faktycznie znajduje się w środku Twój entuzjazm zapewne znacząco by osłabł. Słodkie napoje są nie tylko pełne cukru, ale też dodatkowo wzmagają apetyt w efekcie czego chcesz jeść więcej.

  • Jedz zdrowo i regularnie

Kiedy wzmaga się ochota na produkty z kategorii junk food? M.in. wówczas wtedy, gdy nie przykłada się szczególnej wagi do tego, aby jeść regularnie. Jeżeli zdarza Ci się spożywać posiłki po dłuższych odstępach czasu lub też całkowicie z nich rezygnować np. na skutek dużej ilości obowiązków zawodowych, to istnieje bardzo duża szansa, że prędzej czy później dopadnie Cię wilczy głód i sięgniesz po pierwszą lepszą rzecz do jedzenia, która wpadnie Ci w ręce. Jest to bardziej niż prawdopodobne, że wówczas pierwszym o czym pomyślisz będzie wówczas batonik lub drożdżówka, a nie sałatka z kuskusem, warzywa i humus czy też nawet wafle ryżowe.

  • Sięgaj po naturalne produkty

Chcesz cieszyć się pełnią sił, trzeźwością umysłu i dobrym humorem przez cały dzień? Wzbogać swoją dietę o produkty bogate w witaminy, minerały oraz inne cenne składniki odżywcze, które są znacznie lepiej przyswajalne przez organizm niżeli produkty przetworzone. Dzięki nim zapomnisz o wzdęciach, gazach, a nawet bardziej poważnych dolegliwościach zdrowotnych. Naturalny detoks przyniesie Ci całą masę korzyści, a gdy sam to zauważysz, to junk food nie będzie już śnił Ci się po nocach.

Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich osób tęskniących za fast foodami: będąc na diecie bynajmniej nie trzeba całkowicie rezygnować z junk food. Sekret bowiem tkwi w zachowaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego – gdy nieustannie będziesz go przekraczać i spożywać produkty zawierające tłuszcze nasycone oraz dużą ilość cukru/soli, to Twoje starania pójdą na marne. Jeżeli jednak pozwolisz sobie na ulubiony przysmak jedynie raz na jakiś czas, to nie zaburzy to Twojego nowego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *