Kiedy robić zakupy świąteczne?

Tłumy przewijające się przez galerie handlowe, napięta atmosfera, wyrywanie sobie rzeczy z rąk i wszechobecne kolejki. Brzmi trochę makabrycznie? Niestety, ostatnie lata pokazały, że świąteczne zakupy wyglądają właśnie w ten sposób. Kupujemy coraz więcej, a przez brak czasu robimy to na ostatnią chwilę. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki i sprawić bliskim przemyślaną przyjemność? Oto krótki poradnik, który sprawi, że kupowanie prezentów stanie się czystą radością dawania!

  • Zrób to wcześniej

Każdego roku obiecujemy sobie, że tym razem obejdzie się bez gotowych zestawów kosmetyków kupowanych na ostatnią chwilę w supermarkecie. Bez zakupów w wigilię Wigilii i samą Wigilię. Jednak bardzo często po prostu się nie udaje. Zamiast składać puste obietnice co roku w porze świątecznej gorączki, zrób mocne postanowienie w połowie listopada. Zaplanowanie zakupów na miesiąc wcześniej niż zwykle w zupełności wystarczy, by zdobyć wszystko, czego zapragniesz bez pośpiechu i stresu!

  • Stwórz listę

Z pewnością masz wiele momentów, w których nie bardzo wiesz, czym masz się zająć. Może przestój w pracy albo niewypełniony po brzegi weekend? Wykorzystaj ten czas na stworzenie listy. Będzie o wiele prościej, jeśli zdecydujesz, co komu kupić jeszcze w spokojnym, domowym zaciszu. Możesz stworzyć tabelę, w której do każdej osoby dopasujesz ciekawy podarunek.

  • Szukaj inspiracji

Są osoby, którym bez problemu znajdziesz prezent odpowiadający ich pasjom i gustom. Są też i takie osoby, których nie znamy zbyt dobrze, a kupienie im prezentu okaże się sporym wyzwaniem. Zrób research na temat tej osoby. Podpytaj jej bliskich, co chciałaby dostać albo poszukaj internetowych list z inspiracjami świątecznymi i wybierz coś, co powinno przypaść do gustu każdemu.

  • Zaplanuj budżet

Z reguły wydajemy więcej niż powinniśmy. Nie bez przyczyny narzekamy na stan swojego konta pod koniec roku. A po świętach czeka nas jeszcze przecież niemały wydatek w postaci szalonej nocy Sylwestrowej! Dlatego warto przed wybraniem się do galerii dokładnie rozplanować budżet. Możesz na liście z prezentami dopisać orientacyjne kwoty, które chcesz przeznaczyć na obdarowanie danej osoby albo zrobić to jeszcze skrupulatniej i wybrać z internetowych sklepów podarunki na miarę swojej kieszeni. Dzięki temu unikniemy wydawania pieniędzy ponad stan, a święta przestaną kojarzyć się z finansową masakrą!

  • Wybierz się na schopping w spokojny dzień

Jeśli robisz zakupy stacjonarnie i zamierzasz odwiedzić galerię handlową znajdź na to najlepszy moment. Taki, w którym nie będą ci towarzyszyć tłumy rozochocone przedświątecznymi wyprzedażami. Idealną okazją do zakupów jest cały listopad, w którym już pojawiają się pierwsze metki z napisem „Sale”, ale w sklepach nie roi się od wszystkich, którzy gorączkowo szukają podarków na ostatnią chwilę. Dobre momenty na zakupy w galerii handlowej? Sobotni lub niedzielny poranek, gdy ludzie jeszcze nie wstali z łóżek albo przedpołudnie w którymś z dni tygodnia roboczego, jeśli uda ci się zagospodarować sobie wolne.

  • Kupuj online

Listopad to też idealny czas na dokonanie zakupów przez Internet. Wystarczy ci dni nie tylko na dostawę, ale też ewentualny zwrot lub wymianę! Dlaczego warto? Wszystkie świąteczne zakupy możesz zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy poświęcić na to jeden wieczór. W dodatku rzeczy takie, jak książki, ubrania czy dodatki do domu bardzo często są tańsze w sprzedaży online, a skoro kupujesz je na prezent i tak nie potrzebujesz ich przymierzać!

Wcześniejsze zorganizowanie przedświątecznych zakupów to nie tylko komfort niewychodzenia z domu w najgorętszy zakupowy czas, ale też szansa na zakup bardziej przemyślanych, a zarazem cennych dla naszych bliskich prezentów. Możesz spokojnie się zastanowić, a nawet dłużej poszukać, by znaleźć najbardziej trafiony podarunek i sprawić ukochanej osobie prawdziwą radość. Bez obaw, że goni cię czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *