Z czym kojarzy ci się adidas?… Trzy paski. Koniczynka. Adi Dassler. Wielki futbol (właściwie ten największy). Mecze z reprezentacją Niemiec. Missy Elliot. Originals. David Beckham. Zinedine Zidane. Kaká. Stella Mc Cartney. Madonna. Kobe Bryant. Def Jam,… na shortlistę załapali się nawet Hellboy i Predator! Bez adidasa nie ma imprezy sportowej, w adidasie chodzą rzesze celebsów, adidasa uwielbia ulica. W twojej szafie goszczą trzy paski? Czy może raczej kultowa koniczynka?
Krótka piłka…
Pierwszego buta Adi Dassler wyprodukował w 1920 roku, w Herzogenaurach nieopodal Norymbergii. Był to canvasowy but biegowy, który kosztował 2 marki. Pięć lat później z jego warsztatu wyszedł but do piłki nożnej i buty biegowe na różne dystansy. W 1928 buty Dasslera „wystąpiły” na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie. W połowie lat 30. minionego stulecia warsztat był już fabryką, zatrudniającą około 100 osób i produkującą 30 różnych modeli butów do 11 dyscyplin sportu. W 1948 zarejestrowano nazwę „adidas”. W roku 1949 świat ujrzał po raz pierwszy niepowtarzalne trzy paski, które od razu zostały zastrzeżone. W 1954 reprezentacja Niemiec wygrała mistrzostwa świata w piłce nożnej. Zawodnicy biegali po boisku, oczywiście, w adidasach, novum były wkręcane kołki. Od 1970 roku marka dostarcza oficjalne piłki meczowe na kolejne organizowane przez FIFA mistrzostwa świata.
60 lat później
W tym roku Adidas świętuje 60-lecie trzech pasków. Robiąc przegląd modeli, zaczynamy rozumieć, co naprawdę znaczy modne słowo oldskulowe. Niektóre z modeli Adidasa były pewnie na liście życzeń naszych dziadków, inne królowały w szafach rodziców. Ile razy słyszeliście historyjkę zaczynającą się od słów “moje pierwsze adidasy…”. Oldskul w tym przypadku nie jest stylizacją ani pogonią za obowiązującym trendem. Wynika z naturalnego cyklu życia niektórych modeli, które funkcjonują od lat bądź też są na rynek przywracane przy szczególnych okazjach. W sumie ile modeli – tyle historii. Rocznicowy “Era Pack” zawiera produkty nawiązujące do najpopularniejszych modeli kolejnych dekad, począwszy od lat 50. XX wieku. Seria “80s Preppy Casual” przypomina o miejscu adidasa w historii popkultury lat 80, a seria Iconics – o najpopularniejszych butach spod znaku koniczyny. Chodzi oczywiście o modele Superstar, Stan Smith i Campus.
Kultowe i już
Kultowe superstary wyglądają dziś tak oldskulowo, ponieważ rzeczywiście pojawiły się na rynku na początku lat 70. (podobno do produkcji trafiły już w 1969). Od zawsze wyróżniała je wyjątkowa konstrukcja zabudowanych palców. „Shell-toes” jest do dziś znakiem rozpoznawczym tego modelu, tak jak trzy paski. Były niezwykle popularne wśród graczy NBA. To w nich grał koszykarski superhero Kareem Abdul Jabbar. Początkowo te superstary dostępne były jedynie w wersji niskiej, jednak Adidas bardzo szybko zadbał o fanów wysokich butów do walki pod koszem, wypuszczając na rynek high-topa – Promodel. Również Campus jest wersją superstara, tyle że wykonaną z barwnego zamszu. Początkowo nazywał się Tournament, w 1980 roku zyskał dzisiejszą nazwę. Kolejnym wartym uwagi modelem jest Stan Smith, który został nazwany na cześć Stanleya Rogera, znanego tenisisty amerykańskiego grającego w latach 60. Nazwane jego imieniem adidasy pojawiły się znacznie później, ale dzięki prostemu i eleganckiemu designowi szybko zyskały sławę. Wyróżnia je brak trzech pasków, które są naszywane na większość modeli. Tutaj zamiast naszywki mamy perforacje – oczywiście, trzyrzędowe. W 1998 roku wszystkie trzy modele zyskały nowe oblicze. Dzisiaj nie wypada nie wiedzieć ,co to superstar… W roku 2009 pojawia się Stan Smith na obcasie! (Stan Smith Peep Toe)
Placement tysiąclecia
W 1986 roku świat usłyszał utwór My Adidas. Pojawił się on na płycie Raising Hell wydanym przez legendarną, nowojorską formację Run DMC, jeden z najbardziej znanych i wpływowych zespołów hiphopowym w USA. To właśnie on wprowadził modę na noszenie adidasów bez sznurowadeł i z wyciągniętymi językami. Niewiele marek – o ile jakakolwiek jeszcze – zostało w tak fantastyczny sposób uhonorowane przez wielbicieli. Dla Run DMC adidas był ikoną hiphopowego stylu. Nie byli jednak pierwsi… W adidasach pokazywał się również Bob Marley.
Porsche, Vespa, Missy Elliot
Kolekcja „Respect me” projektowana przez królową booty shakin Missy Elliot czy fantastyczne, modowe stroje proponowane od kilku sezonów przez jedną z najbardziej wpływowych projektantek świata – Stellę Mc Cartney? Pomiędzy tymi dwoma biegunami kobiecości każda z nas znajdzie coś dla siebie. Tegoroczna współpraca z producentem legendarnych skuterów Vespa również zaowocowała kolekcją, której elementy warto mieć w swojej szafie. Dla mężczyzn ceniących eleganckie wzornictwo i dobry design ten sezon przynosi kolejne efekty współpracy Adidasa i Porsche Design. To oczywiście tylko niewielki procent propozycji sygnowanych koniczynką.
“60 Years of Soles and Stripes”to święto marki, która od lat włada wyobraźnią młodych ludzi na całym świecie. I cokolwiek by próbowali zepsuć szeleszczący na osiedlach osobnicy, trzy paski to nie tylko tysiące modeli butów i konfekcji utrzymanych w bardzo różnej stylistyce ani tony akcesoriów. Koniczynka stała się elementem popkultury i ogromnym żywiołem sportowego świata.