Norwegia – jak zaplanować wycieczkę po malowniczym kraju?

Piękne krajobrazy i zachwycająca fauna zachęcają coraz więcej osób do odwiedzenia Norwegii, która według rankingu ONZ z 2019 roku jest jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie. Jeśli podjąłeś już decyzję, że chcesz zawitać do krainy fiordów, powinieneś starannie przemyśleć wszystkie szczegóły swojego wyjazdu, abyś mógł wygodnie i bezpiecznie zobaczyć najpiękniejsza zakątki kraju. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci przygotowania do podróży!

NORWEGIA – CO ZE SOBĄ ZABRAĆ? 

Pogoda w Norwegii lubi płatać figle, dlatego na liście rzeczy niezbędnych podczas wyprawy warto uwzględnić przede wszystkim ciepłą odzież i akcesoria. Podstawą ekwipunku są wygodne buty, które powinny cechować się solidną i wodoszczelną konstrukcją. Najlepszym wyborem będą buty sportowe w trekkingowym stylu, ponieważ nie tylko ochronią Cię przed przemoczeniem stóp, lecz zapewnią także optymalną przyczepność do podłoża, tym samym minimalizując ryzyko kontuzji podczas wędrówek w trudnych warunkach terenowych. W chłodniejsze dni przyda Ci się również płaszcz przeciwdeszczowy. Ponadto warto zabrać ze sobą pojemny plecak turystyczny, w którym pomieścisz swobodnie wszystkie potrzebne Ci w danym dniu przedmioty.

CO ZOBACZYĆ W NORWEGII?

Stavanger

Trzecie pod względem wielkości miasto w Norwegii jest jednym z najchętniej polecanym przez turystów miejsc. Piękny port i stare miasto z pewnością Ci się spodobają i sprawią, że będziesz chciał uchwycić je na zdjęciach. Nie brakuje tu ciekawych atrakcji turystycznych, takich jak urwisko Preikestolen, muzeum ropy naftowej, X-wieczna katedra czy pomnik przedstawiający trzy wielkie miecze. 

Bergen

Kolejne niezwykle ciekawe norweskie miasto, w którym z łatwością połączysz zwiedzanie z aktywną turystyką. Jednym z najurokliwszych miejsc w tym mieście jest stare nadbrzeże z tradycyjną skandynawską architekturą. Ponadto w Bergen znajdziesz liczne muzea i skanseny oraz obiekty sakralne. Na wiele cennych wspomnień mogą liczyć również miłośnicy wędrówek po górach. 

Oslo

Stolica Norwegii także jest chętnie odwiedzanym przez turystów punktem na mapie tego skandynawskiego kraju. Wśród dostępnych tu atrakcji warto wymienić między innymi pałac królewski, twierdzę Akershus, park Vigelanda oraz Muzeum Łodzi Wikingów. 

Vøringsfossen

Zapierający dech w piersi wodospad Vøringsfossen od dekad stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Pierwsi turyści przybywali tutaj już na początku XX wieku. Zainteresowanie tą lokalizacją sprawiło, że postanowiono wybudować specjalną drogę między wysokimi górami. 

Fiordy norweskie

Fiordy to jeden z najczęściej kojarzonych przez wszystkich elementów norweskiego krajobrazu. Piękne góry odbijające się w tafli zatok to okoliczności przyrody, w których z pewnością uda Ci się spędzić miło czas. Wśród najpopularniejszych fiordów uwzględnia się:

  • Lysefjord
  • Hardangerfjord
  • Sognejordren – najdłuższy fiord w Norwegii i Europie oraz drugi pod względem długości na świecie. Nærøyfjord i Aurlandsfjorden to jego odnogi, które stanowią idealną lokalizację dla miłośników kajaków. 
  • Geirangerfjord – określany jako Król Fiordów
  • Hardangerfjord – czwarty co do długości fiord na świecie. Jego trasa biegnie od Oceanu Atlantyckiego do płaskowyżu Hardangervidda. W jego regionie znajduje się wiele baz noclegowych i szereg wspaniałych atrakcji turystycznych. Rejs po fiordzie Hardanger to rewelacyjna propozycja dla osób, które chcą dobrze poznać norweską przyrodę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *