Samowiążące się buty

samowiążące się buty nike szare

Wyobraź sobie życie bez uciążliwego schylania się do zawiązania sznurowadeł. Brzmi jak marzenie lub prawdopodobny, choć wciąż abstrakcyjny dodatek do filmu science fiction? Nic bardziej mylnego! Buty samowiążące to już rzeczywistość! Poznaj Nike Hyperadapt 1.0.

Buty przyszłości

Ludzie dwudziestego pierwszego wieku słyną ze skłonności do upraszczania wszystkiego. Niezmiernie pomocne okazują się w tym względzie nowoczesne technologie, którymi da się ogarnąć praktycznie każdą sferę życia. I choć jeszcze do niedawna nazwa „buty samowiążące” mogła wywoływać niedowierzający uśmiech na naszych twarzach, dziś musimy spojrzeć prawdzie w oczy. To właśnie stało się rzeczywistością! Projektantem tego absolutnego cuda nowoczesności są designerzy Nike, których znamy z takich projektów, jak Nike Mag, czyli futurystyczny model sneakera, który pojawił się w filmie „Powrót do przyszłości II”. Jednak tym razem marka posunęła się o krok dalej. Poza kosmicznym designem, zamontowali w butach… automatyczne sznurowadła.

Jak to działa?

Aby zasznurować samowiążące się buty musisz jedynie włożyć do nich stopę i poczekać chwilę. Czujniki ruchu umieszczone w bucie odbierają impuls, gdy stopa zostaje umieszczona w ich wnętrzu, a następnie zasznurowują się do optymalnego poziomu ściśnienia. Stopa zostaje stabilnie utrzymana w miejscu aż do momentu, gdy zamarzymy, by zdjąć buty. Po ich ściągnięciu należy je naładować, by specjalna funkcja automatycznego wiązania miała szansę się realizować każdego dnia. O niskim poziomie baterii informują ledowe lampki zamontowane w podeszwie, dzięki czemu zawsze wiesz, kiedy dostarczyć swoim butom energii. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że buty Nike samowiążące są praktycznie nieosiągalne dla przeciętnego człowieka. Cena zatwierdzona przez markę to 720 dolarów, jednak, żeby je kupić trzeba się umówić na widzenie…

Tinker Hatfield – czołowy projektant Nike uznał ten projekt za najbardziej wymagający. Jeśli rzeczywiście trafi on kiedyś do regularnej sprzedaży, to ma szansę stać się rewolucyjnym odkryciem obuwniczego świata. Jak daleko człowiek może posunąć się, by uprościć sobie życie? Nike Hyperadapt 1.0 pokazują, że granicą jest wyłącznie nasza wyobraźnia!

zdjęcia: Nike.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *