Sposób na zimowe wieczory: gry planszowe

Zimowe wieczory – długie, zimne, ciemne i nieznośnie nudne. Filmy przestają wciągać, muzyka już nie kołysze, książki usypiają. Walczycie z nużącymi wieczorami we dwójkę, czy towarzyszą wam w tym dzieci? Przybywamy z pomocą i oferujemy rozrywkę, która pozwoli się wam odprężyć i w wesoło spędzić czas. Rozwiązaniem są gry planszowe, przeżywające w ostatnich latach prawdziwy renesans.

Czy gra planszowa wymaga planszy?

Jak sama nazwa wskazuje, gra planszowa powinna być rozgrywana przy użyciu planszy. Tak jest w przypadku tytułów tradycyjnych, jak szachy, go, czy chińczyk. Dziś pod pojęciem wspólną nazwą gier planszowych rozumie się zarówno te, które jej wymagają, jak i te, które rozgrywane są bez niej – karcianki, kalambury czy różnego rodzaju zgadywanki. Przez tysiąclecia rozwoju gry zmieniały swoją postać, aby dziś prezentować niezliczone formy. Oferta jest bogata – scenariusze fantastyczne, sensacyjne, gry logiczne, zręcznościowe, losowe. Poniżej przedstawiamy tytuły, które najlepiej poradzą sobie z zimową nudą.

Rodzinna rozrywka

Gry planszowe są nieocenionym sposobem na rozwijanie w dzieciach umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie z ewentualną przegraną. Prawdziwym klasykiem rodzinnych rozgrywek jest Monopoly, a także jego polski odpowiednik, czyli Eurobiznes. Obie gry wymagają od dwóch do sześciu graczy. Uczą zarządzania majątkiem i mądrego inwestowania. To gra, w której jedna runda jest odwrócić szalę – w kilka minut z milionera można stać się biedakiem (działa to również w drugą stronę)!

Doble – gra na refleks, ćwicząca koordynację wzrokowo-ruchową, budząca niesamowite emocje. Okrągłe karty wypełnione są tematycznymi obrazkami. Gra polega na odnalezieniu w najszybszym czasie symbolu wspólnego na karcie, która leży na stole, oraz karcie, którą gracz ma przed sobą. Dla utrudnienia rysunki są odwrócone i prezentują różne rozmiary. Grafiki łatwo pomylić, tak samo jak nietrudno je przeoczyć. Świetna zabawa dla całej rodziny.

W gronie przyjaciół

W większym gronie świetnie sprawdzają się gry drużynowe, pobudzające wyobraźnię, powodujące wybuchy śmiechu. Dobrą zabawę zapewni gra Time’s up! Dwuosobowe zespoły walczą ze sobą poprzez nietuzinkowe kalambury, w których nie tylko zgaduje się hasła opisywane lub pokazywane przez partnera, ale zapamiętuje się to, co robią inni. Gra składa się z trzech etapów: swobodne opisywanie znajdującego się na karcie hasła, opisywanie hasła jednym słowem, pantomima. Oczywiście pod presją czasu. Dobra zabawa gwarantowana!

Taboo – gra drużynowa, idealnie sprawdzająca się na imprezach. Wymaga bystrości umysłu, spostrzegawczości, oferując w zamian godziny śmiechu. Zadaniem graczy jest opisywanie słów, które znajdują się na kartach. Problemem jest lista wyrazów, których nie można w opisie użyć. Oczywiście są to wyrazy, które z danym słowem kojarzą się w pierwszej kolejności. Czasem coś, co wydaje się banalne, staje się niemożliwe do wyjaśnienia.

We dwoje

Szachy – strategiczna gra planszowa, której historia nie jest do końca poznana, wiąże się ją jednak z Indiami. Pierwsze pisane źródła na temat wersji mocno zbliżonej do dzisiejszych szachów pochodzą z Persji VI wieku. Dziś uważa się, że to rodzaj rozrywki bardzo szlachetny i świadczący o wysokiej inteligencji graczy. Do partii potrzeba planszy z 64 polami, 32 bierek (figur) oraz dwóch osób, które mają ochotę trochę pogłówkować. Niektóre starcia zajmują kilka minut, zapaleni w boju szachiści mogą prowadzić jedną rozgrywkę przez wiele godzin oraz dni.

Scrabble – gra kultowa, znana na całym świecie, pobudzająca do działania szare komórki. To rozrywka wzbudzająca silne współzawodnictwo, nadająca się również do gry w trzy lub cztery osoby. Nic jednak nie gwarantuje takich emocji, jak pojedynek pomiędzy dwoma bliskimi sobie osobami. Układaj słowa, zawstydzaj partnera, błyszcz bogatym słownictwem lub… Poznawaj nowe wyrazy, w których istnienie czasem nie chce się wierzyć!

Gry planszowe są świetnym sposobem na spędzanie zimowych wieczorów. Rozwijają wyobraźnię, pobudzają do działania i zachęcają do rywalizacji. Mnogość dostępnych na rynku tytułów sprawia, że bez problemu znajdziesz ten, który odpowiadać będzie zainteresowaniom twoim, twojej rodziny oraz przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *