Wyprawa do Krainy Ognia i Lodu – Islandia. Co ze sobą zabrać?

Islandia w ostatnich latach stała się niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ten nordycki kraj zachwyca pięknymi krajobrazami, dzięki czemu niemalże każda zrobiona w nim fotografia wygląda niczym widokówka. Jednak na Islandii zaskoczyć Cię może nie tylko zjawiskowa sceneria, lecz również zmienne warunki atmosferyczne. Co ze sobą zabrać, aby uniknąć niepożądanych niespodzianek podczas pobytu w tym miejscu? W niniejszym wpisie znajdziesz kilka cennych wskazówek!

Pogoda na Islandii

Choć na Islandii, podobnie jak w naszym kraju, wyróżnia się cztery pory roku, zazwyczaj trudno zauważyć między nimi różnicę. Z tego powodu niektóre źródła wspominają o dwóch porach roku – lecie oraz zimie. W kraju tym w danym dniu można zauważyć mocną różnicę temperatur, dlatego warto śledzić prognozę pogody na bieżąco oraz pamiętać o odpowiednim bagażu na tego typu wyprawę. Jeśli zastanawiasz się, kiedy jechać na Islandię, najlepszym terminem wydaje się czas między czerwcem a sierpniem. Wówczas średnia temperatura waha się od 12°C do 15°C. Zimą średnia temperatura wynosi tutaj około 0°C. Warto zaznaczyć, że nie jest to idealne miejsce dla osób lubiących spędzać wakacje w ciepłych klimatach. Islandia to znakomita propozycja dla miłośników trekkingu oraz osób, którym nie są straszne wędrówki w niełatwych warunkach pogodowych i terenowych.

Co wziąć ze sobą na Islandię? Lista niezbędnych przedmiotów

Buty trekkingowe

Solidne obuwie to jeden z najważniejszych elementów, jakie powinieneś wziąć pod uwagę podczas pakowania swojego bagażu przeznaczonego na wyjazd na Islandię. Warto zdecydować się na zakup modelu od którejś z renomowanych producentów, by zyskać nie tylko outdoorowy look, lecz również właściwości, jakie powinny oferować buty z tej kategorii. Obuwie powinno dobrze trzymać kostkę, aby zwiększyć stabilność każdego kroku i zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas poruszania się po trudnym terenie. Ze względu na dużą częstotliwość opadów na Islandii najlepiej wybrać buty wodoodporne. Takie modele znajdziesz między w ofercie marki Timberland, która jako pierwsza w historii zaprojektowała w pełni wodoszczelne obuwie. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksimum wygody i bezpieczeństwa, możesz wybrać buty Timberland Premium 6 Inch, które stanowią flagowy produkt amerykańskiego brandu.

Ciepłe swetry

Na Islandię jedzie się zazwyczaj po to, aby cieszyć się wielogodzinnymi wędrówkami i podziwianiem pięknych widoków. Dlatego dobrze zaplanowany ubiór ma kluczowa znaczenie, zwłaszcza, gdy planujesz wycieczkę zimą. W Twoim bagażu powinny więc pojawić się ciepłe swetry, które nie tylko zapewnią Ci wygodę, lecz ochronią również Twój organizm przed niebezpiecznym wychłodzeniem. Najlepszym wyborem są swetry wełniane, gdyż oferują optymalny komfort termiczny, co oznacza, że chronią przed chłodem i jednocześnie czuwają nad odpowiednią cyrkulacją powietrza.

Kurtka hydrofobowa

Kluczowym elementem Twoich codziennych stylizacji na Islandii może okazać się też kurtka hydrofobowa. Dzięki impregnacji specjalną powłoka odpychającą wodę takie okrycie wierzchnie sprawi, że nie przemokniesz nawet podczas ulewy.

Okulary przeciwsłoneczne

Mogłoby się wydawać, że w kraju, w którym przez większość czasu jest bardzo chłodno i niezbyt słonecznie, okulary przeciwsłoneczne stanowią zbędne akcesorium. Jednak warto pamiętać, że latem na Islandii panują białe noce, a u osób nieprzyzwyczajonych do światła słonecznego w późnych godzinach wieczornych, mogą one wywoływać dyskomfort.

Plecak górski

Kolejne bardzo ważne akcesorium, które warto ze sobą wziąć na Islandią. Podczas wędrówek po różnych zakątkach nordyckiego kraju będziesz potrzebować wielu różnych przedmiotów, które musisz w coś spakować. Plecaki z tej kategorii są bardzo funkcjonalne, ponieważ producenci wyposażają je w szereg kieszeni i przegródek w różnych rozmiarach, dzięki czemu w łatwy sposób możesz skompletować niezbędny ekwipunek na wyprawę po lodowcach. W plecaku górskim można umieścić na przykład termofor i kubek termiczny z ciepłym napojem, by zapewnić sobie ochronę przed wychłodzeniem organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *